Mazury i ich turystyczny potencjał

Ta niezwykła kraina może oczarować każdego. Mazury to idealne miejsce dla tych, którzy kochają sporty wodne, jak i dla tych, którzy preferują piesze lub rowerowe wycieczki. Kto postawi na wczasy w tej części kraju, ten będzie mógł spędzać czas na pięknych plażach oraz na zwiedzaniu cennych zabytków. Jakie atrakcje na Mazurach zasługują na szczególne wyróżnienie?

Z wizytą w Giżycku


Wczasy w Giżycku to idealna oferta dla tych, którzy na Mazurach szukają idealnych miejsc do plażowania i uprawiania sportów wodnych, a przy okazji chcą się nacieszyć widokiem wspaniałych zabytków. Giżycko jest jednym z najpopularniejszych letnisk na terenie Krainy Wielkich Jezior, a tutejsze akweny (Niegocin, Kisajno oraz Tajty) cieszą się wielkim powodzeniem wśród turystów. Giżycki jest też atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Co warto zwiedzić w tym miejscu? Z pewnością warto odwiedzić Twierdzę Boyen z XIX wieku oraz dawną wieżę ciśnień, wykorzystywaną obecnie jako punkt widokowy. Giżycko może się też pochwalić obrotowym mostem oraz wspaniałą Ekomariną, uznawaną za największy port na Mazurach.

Wojenne tajemnice Mazur


Z Giżycka można wybrać się na wycieczkę, której przewodnim motywem będą wojenne tajemnice. W pobliżu Giżycka czekają przecież potężne bunkry w Mamerkach, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Kusi też Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera, będąca dziś jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach. Tu, w niewielkiej miejscowości Gierłoż, zapadło wiele ważnych dla świata decyzji. Ruiny tego wojennego miasta do dziś robią ogromne wrażenie na zwiedzających, a spacer po Wilczym Szańcu może się dla każdego z nas okazać wyjątkową lekcją historii.

Kanał Ostródzko-Elbląski


Dla miłośników zabytków techniki i dla tych, którzy chcą spojrzeć na Mazury z wyjątkowej perspektywy, nie lada gratką będzie pokonanie kanału łączącego Ostródę z Elblągiem. Jest to najdłuższa sztuczna droga wodna w Polsce. licząca sobie 84 km długości, a jednocześnie ciekawy zabytek z XIX wieku. Rejs tym kanałem jest szansą na nacieszenie się pięknymi widokami oraz na zobaczenie licznych śluz i pochylni. Podróż kanałem Ostródzko-Elbląskim staje się dzięki temu wyjątkową przygodą, która na długo zapisuje się w pamięci wszystkich turystów.

Jezioro Śniardwy: dla tych, którzy kochają relaks nad wodą


Choć na brak jezior na Mazurach nie można narzekać, a każde z nich ma wiele uroku, Śniardwy cieszą się wyjątkową popularnością wśród turystów. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż to jezioro przyciąga zarówno malowniczą okolicą i doskonałymi warunkami do wypoczynku, jak i swoimi rozmiarami. Największe polskie jezioro ma powierzchnię 113, 4 km2, a jego długość wynosi aż 22 km. Piękna linia brzegowa przyciąga, podobnie jak idealne warunki do żeglowania.

Jezioro Mamry i jego skarby


Dla wodniaków i miłośników przyrody jezioro to jest wyjątkowym miejscem. Mamry przyciągają malowniczą linią brzegową oraz licznymi letniskami, warto jednak pamiętać, że najcenniejszym skarbem w tej części Mazur jest wyspa Upałty. Jest ona idealnym miejscem dla ornitologów, a urządzony tu rezerwat przyrody chętnie odwiedzają rzadkie gatunki ptactwa wodnego i ptaków śpiewających.

Rapa: nie lada gratka dla miłośników tajemnic


Kto ceni sobie miejsca przyciągające tajemniczym klimatem, ten w czasie wycieczki po Mazurach koniecznie powinien odwiedzić piramidę w Rapie. To wyjątkowy obiekt, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Skąd wzięła się piramida na Mazurach? To efekt pasji pruskiego barona, który w taki właśnie sposób postanowił ozdobić grób swej córeczki. Friedrich von Fahrenheid był bez wątpienia ciekawą postacią, a piramida w Rapie najpiękniej przypomina nam o tym człowieku i jego zainteresowaniach.

Mazury to wyjątkowa kraina, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Wczasy nad wodą, wyprawy śladem cennych zabytków oraz relaks na łonie natury – oto możliwości, z których skorzystać może każdy z nas.

1 thought on “Mazury i ich turystyczny potencjał

  1. Świetnie miejsce na camping i wędkowanie. Polecam każdemu jako alternatywę dla Bałtyku.

Comments are closed.