Szczytno: co warto zobaczyć w tym mieście?

Szczytno ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. To miasto przyciąga wspaniałą atmosferą, pięknymi budowlami oraz okolicą, idealnie nadającą się dla amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Oto kilka propozycji dla tych, którzy zamierzają odwiedzić to miasto w najbliższym czasie.

Jezioro Długie – raj dla spragnionych wypoczynku


Większość turystów odwiedzających Mazury stara się tak planować swój urlop, by móc spędzić czas nad tutejszymi jeziorami. Kto zagości w Szczytnie, ten będzie mógł się wybrać nad Jezioro Długie, nad którym znajdują się m.in. ruiny krzyżackiego zamku. Molo, plaża oraz ścieżki rowerowe sprawiają, iż w tej części Szczytna można aktywnie spędzić czas, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami.

Gmach starostwa powiatowego


Jednym z ciekawszych zabytków, z jakimi możemy się spotkać na terenie Szczytna, jest gmach starostwa powiatowego. Budynek ten powstał pod koniec XIX wieku i do dziś robi wielkie wrażenie na zwiedzających. Dziś w jego murach mieści się Urząd Skarbowy, o czym przypomina m.in. figurka Pofajdoka, pokazującego puste kieszenie.

Kościół ewangelicko-augsburski


Ta świątynia przyciąga uwagę swą charakterystyczną sylwetką oraz długą historią. Kościół ten powstał w pierwszej połowie XVIII wieku i jest najstarszą świątynią, jaką może nas oczarować Szczytno. Kto zajrzy do wnętrza tej świątyni, ten będzie mógł zobaczyć barokowy ołtarz, w którym umieszczone zostały sceny Narodzenia, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielkie wrażenie robi też ambona oraz chrzcielnica z XVIII wieku.

Zamek krzyżacki


Wycieczki po Szczytnie nie mogą się obejść bez wizyty na terenie zamku krzyżackiego, a raczej przypominających o nim ruin. Wiadomo, że zamek ów powstał w XIV wieku i odgrywał istotną rolę w tej okolicy. W XVI-XVIII wieku służył on jako myśliwska rezydencja, z której korzystali pruscy książęta. W początkach XIX wieku próbowano tu otworzyć muzeum, jednak wkrótce zamek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Dziś o budowli tej przypominają resztki murów, fosa oraz Wieża Juranda. Obok ruin zamku powstał w latach 30-tych XX wieku ratusz, służący dziś zarówno miejskim urzędnikom, jak i muzealnikom. Z pewnością warto zajrzeć do tutejszego Muzeum Mazurskiego, którego ekspozycja pozwoli nam w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę o Mazurach.

Zwiedzanie Szczytna może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, a czas spędzony na terenie tego miasta dla nikogo nie będzie czasem straconym. To mazurskie miasto ma wiele uroku, a jego atrakcje mogą oczarować każdego z nas.