Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku, czyli zakochaj się w Polsce!

Rok 2021 jest trudny dla nas wszystkich. Pandemia zaskoczyła nie tylko Polaków, ale i ludzi na całym świecie. Wszędzie panuje ten sam problem – skoro nadeszło lato, gdzie pojechać na wakacje? Obostrzenia związane z koronawirusem dynamicznie się zmieniają, a wielu ludzi wciąż boi się zakażenia. Może to zatem dobry moment, aby lepiej poznać swój własny kraj?

Polska – kraj wielu urozmaiceń

Szwajcaria nie ma dostępu do morza. My mamy zarówno Morze Bałtyckie, jak i masywy górskie. Możemy wybrać się na Pojezierze Mazurskie i podziwiać malownicze rejony na Kaszubach. W Puszczy Białowieskiej na własne oczy możemy ujrzeć populacje żubrów, a w Biebrzańskim Parku Narodowym obserwować stada dziko żyjących ptaków. Opcji jest naprawdę wiele. Wystarczy dobra wola i otwartość umysłu. Możemy być pewni, że zaledwie po kilku lokalnych wojażach na nowo zakochamy się w Polsce!

Mazury od nieznanej strony

Kraina Wielkich Jezior kojarzy się zwykle ze zbiornikami wodnymi, żeglowaniem i… mnóstwem komarów. Zanim jednak zniechęcimy się do wyjazdu, zasięgnijmy nieco więcej informacji o historii tego regionu. Mazury – w przeszłości znane pod nazwą Prusy Wschodnie w czasie II Wojny Światowej były miejscem koncentracji niemieckich wojsk i częstych wizyt Hitlera. Mieściły się tutaj niemieckie kwatery dowodzenia. Miłośnicy historii powinni zatem udać się do Sztynortu. W latach 1941-1944 rezydował tu Joachim von Ribbentrop pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych III Rzeszy. Zamieszkiwał pałac Lehndorffów.

Nieopodal wsi znajdują się także Mamerki słynące z poniemieckich bunkrów. 30 z nich udostępnionych jest do zwiedzania turystom. Na terenie kompleksu działa muzeum, w którym możemy dowiedzieć się nieco więcej o zaginionej Bursztynowej Komnacie, centrach łączności i dowodzenia, a także podziwiać makietę bitwy pod Kurskiem, który ma aż 24 metry kwadratowe! Mazury to zatem nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale kawał naszej historii.

Województwo podlaskie – docenisz, gdy zobaczysz

Całe szczęście, że przez Podlasie przebiega najdłuższy w Polsce szlak rowerowy Green Velo. Dzięki niemu wielu ma okazję dotrzeć tam, gdzie zwykle nie wybrałoby się innym środkiem komunikacji np. pociągiem. Województwo podlaskie zachwyca typową, wiejską zabudową, przepięknymi drewnianymi kapliczkami, skąpanymi w słońcu żółtymi polami rzepaku oraz zabytkowymi budowlami. Jedną z nich jest Wiatrak Koryciski zbudowany przez przodków właściciela mieszkającego tuż obok. Za niewielką opłatą (co łaska) drewniany budynek można zwiedzić od środka. To, co wprawia człowieka w osłupienie, to fakt, że nie użyto tam ani jednego gwoździa! Do innych atrakcji podlaskiej krainy należą m.in.:

– Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej;
– Wioska Indiańska Puszczykówka;
– Góra Grabarka;
– Zamek w Tykocinie.

Wakacje na Podlasiu to gwarancja wspaniale spędzonego czasu!

Nie odwracajmy się plecami do własnego kraju, póki dobrze nie poznamy jego zakamarków. Przyzwyczailiśmy się do otwartych granic, szerokiej siatki połączeń lotniczych i tanich biletów oferowanych przez low costy. Owszem, kilka lat temu świat stanął przed nami otworem, ale przez sytuację pandemiczną, powoli się przed nami zamyka. Wcale nie oznacza to jego końca. To wspaniały początek na zacieśnienie więzi z tym, co mamy tuż pod nosem.

1 thought on “Gdzie jechać na wakacje w 2021 roku, czyli zakochaj się w Polsce!

  1. Kocham Mazury i Bieszczady! Dwa odmienne od siebie środowiska naturalne, które nie są tak daleko od siebie.

Comments are closed.