Warmia i Mazury: co warto tutaj zobaczyć?

Warmia i Mazury to wyjątkowy obszar, na terenie którego każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Frombork i Wzgórze Katedralne


Miasto, po którym można wędrować śladami Mikołaja Kopernika, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. Do dziś można tu podziwiać budowle, które pięknie przypominają o niezwykłej historii tego miejsca. Zachwyca gotycka bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP i Św. Andrzeja Apostoła, uwagę przyciąga też dawny pałac biskupi, służący dziś jako siedziba Muzeum Mikołaja Kopernika. Gotycko-barokowa Wieża Radziejowskiego, planetarium – oto kolejne ciekawostki, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania Wzgórza Katedralnego we Fromborku.

Olsztyński zamek


Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Olsztyn, są kolejną propozycją dla miłośników historii oraz nauki. To kolejne miasto związane z Mikołajem Kopernikiem, nic więc dziwnego, że na liście najważniejszych atrakcji w Olsztynie znalazło się planetarium. Turystyczną wizytówką tego miasta stał się jednak Zamek Kapituły Warmińskiej, w którego murach ma obecnie swą siedzibę Muzeum Warmii i Mazur. Zapoznanie się z tutejsza ekspozycją dla każdego z nas może się okazać świetnym wprowadzeniem do dalszej wycieczki po Warmii i Mazurach – krainie, na terenie której historia, kultura i przyroda pięknie się ze sobą łączą.

Kanał Elbląski


Pokonanie tej drogi wodnej każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń. Kanał Elbląski jest ciekawym zabytkiem techniki, mogącym pochwalić historią sięgającą połowy XIX wieku. Droga ta liczy sobie ponad 80 km długości, a znajdujące się na niej śluzy i pochylnie są wyjątkowymi skarbami. Dziś ten cud techniki stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, którym w trakcie zwiedzania Warmii i Mazur nie można pominąć.

Krutynia


Dla miłośników spływów kajakowych, Krutynia jest rzeką wyjątkową. Droga wodna o długości ponad 100 km zachwyci każdego, kto chce pływać w wyjątkowym otoczeniu. Czysta woda oraz skarby przyrody, które można podziwiać w trakcie spływu Krutynią – oto czynniki, dzięki którym rzeka ta stała się jednym z najważniejszych miejsc dla turystów – wodniaków.

Wilczy Szaniec


Wojenna kwatera Adolfa Hitlera jest jednym z tych obiektów, które przyciągają miłośników historii i wojennych tajemnic. Bliskość Kętrzyna, dogodny dojazd oraz ciekawa oferta zwiedzania tego miejsca w towarzystwie miejscowego przewodnika – te czynniki sprawiają, że zainteresowanie Wilczym Szańcem od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Do dziś można tu podziwiać pozostałości betonowych budowli, które przypominają nam o roli, jaką okolice Gierłoży odegrały w czasie II wojny światowej.

Gietrzwałd


Choć Gietrzwałd jest przede wszystkim ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, wizyta w tutejszym sanktuarium będzie ciekawym doświadczeniem nie tylko dla wiernych. Miejsce to intryguje historią objawień, dzięki czemu od końca XIX wieku ściągają tu wierni nie tylko z okolicznych miejscowości, ale i z całego kraju. Miejsce to chętnie odwiedzają również miłośnicy sztuki, dla których nie lada gratką jest możliwość zobaczenia na własne oczy obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, otoczonego silnym kultem już w XVI stuleciu.

Święta Lipka


Drugim miejscem, do którego chętnie zaglądają i pielgrzymi, i miłośnicy zabytków, jest Święta Lipka. To znane sanktuarium maryjne może się pochwalić nie tylko ciekawą przeszłością, ale i dziełami sztuki, obok których trudno jest przejść obojętnie. Wspaniała bazylika z imponującą fasadą, barokowe organy oraz XVIII-wieczny ołtarz główny, w którym umieszczono obraz Matki Bożej Świętolipskiej – oto atrakcje, dzięki którym Święta Lipka pojawiła się na liście najważniejszych atrakcji turystycznych tej części kraju.

Wycieczki po Warmii i Mazurach to wspaniała przygoda dla każdego z nas. Tanie noclegi można tu znaleźć w wielu miejscach, dzięki czemu zaplanowanie dłuższego pobytu w tej części kraju przestaje być problemem. Cennych zabytków oraz malowniczych zakątków jest tu sporo, zatem nuda nikomu tutaj nie zagrozi.

1 thought on “Warmia i Mazury: co warto tutaj zobaczyć?

  1. Ciekawy przewodnik. Podczas wizyty w Olsztynie sprawdzę wymienione atrakcje.

Comments are closed.