Nidzica: co warto tutaj zobaczyć?

Warmia i Mazury to wyjątkowy skrawek Polski, na terenie którego z cennymi pamiątkami z dawnych czasów możemy się spotkać niemal na każdym kroku. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Nidzica?

Nidzica to miasto, które może się pochwalić ciekawą historią. Wiadomo, że pruska osada w tym miejscu istniała już w okresie wczesnego średniowiecza, a o jej pomyślnym rozwoju zadecydowała przede wszystkim bliskość ważnych traktów handlowych. Już w latach 60-tych XIII wieku na terenie Nidzicy stanął zamek – pierwotnie drewniany, znany jako Zamek nad Nidą. Pieczę nad tą budowlą sprawował komtur z Ostródy. O znaczeniu zamku w Nidzicy zadecydowała przede wszystkim sytuacja polityczna, do której doszło w XIV wieku. Gdy Krzyżacy szykowali się do wojny z Polską, zamek w Nidzicy stał się obiektem o ogromnej wartości strategicznej. Nic dziwnego, że w obliczu zbliżającej się wojny, Krzyżacy zamienili drewniany zamek obiektem murowanym, który zadziwiać swymi rozmiarami oraz obronnymi walorami. Zamek w Nidzicy do dziś wzbudza zachwyt, choć XVIII i XIX wiek były dla niego okresem wyjątkowo trudnym. Dziś ta cenna pamiątka po Krzyżakach jest najcenniejszym zabytkiem na terenie miasta oraz jedną z tych atrakcji, bez których zwiedzanie Nidzicy nie może się obejść. Turystów do odwiedzenia zabytku zachęca też fakt, iż w jego murach mieści się obecnie ciekawa placówka muzealna, której zwiedzenie może się okazać ciekawą lekcją historii dla każdego gościa.


A co jeszcze, oprócz zamku, warto zobaczyć w tym mieście?


Nidzica, lokowana w drugiej połowie XIV stulecia, może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz zabudową, dzięki której spacery po tym mieście zmieniają się w wyjątkową podróż w czasie. Na co warto zwrócić uwagę? Za zabudowania browaru, które są cenną pamiątką z XIX wieku oraz na ratusz, który jest ozdobą tutejszego rynku. Nie brak też w Nidzicy pięknych domów z XIX wieku, które swoimi elewacjami zdobią centrum miasta i sprawiają, iż wypoczynek w Nidzicy każdemu z nas sprawi sporo radości.