TOP 7: najciekawsze zamki Warmii i Mazur

Warmia i Mazury to kraina kusząca malowniczą scenerią oraz ciekawą historią. O długich dziejach tego regionu przypominają nam cenne zabytki, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują tutejsze zamki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas historycznej wycieczki?

TOP 7: Olsztynek


Zamek w Olsztynku to ciekawa pamiątka po Krzyżakach, której w czasie zwiedzania Warmii warto poświecić chwilę uwagi. Ta gotycka twierdza, mająca dawniej strzec szlaku handlowego, do dziś intryguje ciekawą formą. Bliskość rynku sprawia, że tego zabytku przeoczyć się nie da.

TOP 6: Barciany


Zamek w Barcianach to kolejna pamiątka, jaką na terenie Warmii i Mazur pozostawili po sobie Krzyżacy. Powstał on w XIV wieku jako siedziba komtura. Dziś ta budowla czeka na inwestora, jednak – mimo opuszczenia – wciąż robi ogromne wrażenie na gościach.

TOP 5: Reszel


Piękne otoczenie sprawiło, że Reszel podbił serca turystów spędzających wczasy na Warmii i Mazurach. Biskupi zamek z XIII wieku znajdował się m. in. w rękach krzyżackich, o czym przypomina obecna forma tej budowli. Możliwość jej zwiedzenia to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii i pięknych widoków, którymi można się cieszyć w trakcie spacerów po zamkowych murach.

TOP 4: Ryn


Dla turystów wypoczywających nad jeziorami mazurskimi, zamek Ryn będzie nie lada gratką. Ta krzyżacka warownia z XIV wieku wciąż wzbudza zachwyt, a choć obecnie w jej murach mieści się elegancki hotel, turyści bez przeszkód mogą zwiedzać część zamkowych pomieszczeń.

TOP 3: Szymbark


Zamek w Szymbarku to piękna pamiątka z XIV wieku oraz potężna twierdza, którą wzniesiono dla kapituły pomezańskiej. Dziś jest to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych, która przyciąga nie tylko swą formą, ale i pięknym otoczeniem.

TOP 2: Lidzbark Warmiński


Lidzbark Warmiński jest jednym z tych miast, których w trakcie wycieczki po Warmii i Mazurach nie można pominąć. Dumą tego miasta jest potężny zamek biskupów warmińskich. Ta perełka gotyckiej architektury uchodzi dziś za jedną z najcenniejszych pamiątek z czasów średniowiecza na ziemiach polskich, a wizyta w jego murach każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

TOP 1: Olsztyn


Olsztyn to najważniejsze miasto, jakim mogą nas oczarować Warmia i Mazury, nic więc dziwnego, że tutejszy zamek jest znaną i chętnie odwiedzaną przez turystów atrakcją. Ta potężna budowla powstała w XIV wieku, a jej dziejami związały się losy wielu znanych Polaków. Jednym z nich był Mikołaj Kopernik, którego pomnik stoi tuż przy wejściu na zamek.

Historyczne wycieczki po Warmii i Mazurach mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Jeśli motywem przewodnim takiej wyprawy będą tutejsze zamki, z pewnością nie będziemy żałować czasu spędzonego w tej części kraju. Ciekawe dzieje i piękna architektura to czynniki, dzięki którym te budowle wciąż wzbudzają zachwyt wśród zaglądających na ich teren turystów.