A może by tak rzucić wszystko i wyjechać…na Mazury?

Mazury to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wciąż jednak jest bardzo niedoceniana i nie do końca znana. Większość mieszkańców naszego kraju na pytanie o skojarzenie związane z Mazurami najpewniej odpowie: jeziora. Słusznie, lecz docenianie tych terenów jedynie za to jest dużym uproszczeniem i niedopowiedzeniem. Zachęcamy do uruchomienia swojej wyobraźni i poznania wszystkich uroków mazurskiej krainy.

Jak wygląda życie na Mazurach?

Szczególnie mieszkańcy wielkich miast są zmęczeni pędem życia, atmosferą pośpiechu i stresu. To dokładne przeciwieństwo tego, czego można spodziewać się przyjeżdżając na Mazury. Tutaj czas zdaje się płynąć wolniej. Rytm życia nadal wyznacza natura. Rankiem można wsłuchać się w piękny śpiew ptaków i podziwiać wschód słońca na tle pięknych krajobrazów. Wieczorem słychać uspokajające dźwięki świerszczy i rechotu żab.

To tereny bogate w zdrowe i świeże produkty. Wiele jest tutaj pól uprawnych i gospodarstw rolniczych, w rzekach i jeziorach bogactwo ryb. To wszystko sprawia, że dostęp do zdrowego jedzenia jest bardzo łatwy. Nie brakuje tu również smaków regionalnych potraw. Kuchnia mazurska łączy wpływy kuchni kresowej, staropolskiej i niemieckiej. Bazuje w dużym stopniu na rybach, mące, ziemniakach i jajach. Pojawiają się w niej również grzyby i inne owoce lasu. Jest naturalna, prosta i bardzo smaczna.

Myśląc o Mazurach nie należy jednak nabierać przekonania, że są to regiony oderwane od cywilizacji. Tereny te w niezwykły sposób łączą ze sobą wszystkie uroki natury i pięknych krajobrazów z udogodnieniami codzienności podobnymi do dużych aglomeracji miejskich. Nie brakuje tutaj sklepów z różnym asortymentem, galerii handlowych, dobrego zasięgu telefonii komórkowej i internetu. Z łatwością można pracować zdalnie i załatwić każdą sprawę, która wymaga dostępu do sieci. Wiele jest tutaj miast, które leżą bezpośrednio nad jeziorem jak np. Mikołajki. Zapewniają one nowoczesne życie w sąsiedztwie natury.

Co można robić w wolnym czasie?

Moc atrakcji, które zapewniają jeziora, rzeki i lasy są nieograniczone. Można pływać, uprawiać sporty wodne czy wybrać się na rejs po jeziorze. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się spływy kajakowe po rzekach i jeziorach, podczas których można aktywnie spędzić czas i jednocześnie podziwiać piękne widoki. Ciągle pojawiają się nowe atrakcje jak np. deski SUP. Wieczorem w wyznaczonych miejscach można organizować ogniska i grille. O każdej porze roku można wybrać się na długi spacer po lesie i obserwować, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie.

Co można zwiedzić?

Mazury to region bardzo zielony, dlatego główną atrakcją jest tutaj natura. Warto poznać Mazurski Park Krajobrazowy, który jest jednym z największych tego typu parków w Polsce. Warto wybrać się również do sąsiedniego województwa i zwiedzić trzy parki narodowe: Biebrzański, Białowieski oraz Wigierski. Jednak to nie wszystkie atrakcje Mazur. Niewiele osób wie, że przez województwo warmińsko-mazurskie przebiega część szlaku zamków gotyckich, które warto zwiedzić. Miłośników historii zainteresuje także fakt, że tereny te obfitują w poniemieckie bunkry i inne pozostałości po II wojnie światowej. Jednym z najbardziej interesujących miejsc jest Wilczy Szaniec, który przez kilka lat pełnił rolę kwatery głównej Adolfa Hitlera. Warto obejrzeć także skanseny, planetarium w Olsztynie, twierdzę w Giżycku i amfiteatr w Mrągowie. Lista atrakcji jest naprawdę długa.

Mazury – cud natury, w którym można zamieszkać!

Mazury to także tereny, na których wciąż jeszcze rządzi natura. Wsłuchanie się w nią i oderwanie od zdobyczy techniki pomaga zajrzeć w głąb siebie. Przypomnieć sobie, jakie się miało cele i marzenia jako dziecko, młody człowiek. Zastanowić się, czy nie zapędziliśmy się w życiu za rzeczami, które nie mają zbyt wielkiej wartości, a zagarniają nam większą część codzienności.

Czy całe życie trzeba znosić wielkomiejski pęd? Czy dobrze się w nim czujesz? Czy nie tęsknisz za powrotem do natury i odnalezieniem siebie? Jeśli czujesz, że Mazury poruszyły Twoje serce i wyobraźnię, być może jest to Twoje miejsce na Ziemi, którego kawałek możesz mieć na własność. Jednym z bardziej polecanych miast do zamieszkania są Mikołajki. Apartamenty na sprzedaż w ofercie Pratum dostępne w tej miejscowości, położonej nad jeziorem Śniardwy, otworzą przed Tobą wszystkie możliwości tego urokliwego regionu.

Mazury są jedyną krainą w Polsce, która daje, tak wiele możliwości. Nawet mieszkając tutaj długie lata, nie da się znudzić tym miejscem.  Tutaj żyje się zupełnie inaczej niż w wielkich miastach. Łatwiej o kontakt z naturą i samym sobą, łatwiej usłyszeć swój wewnętrzny głos i wsłuchać się w swoje marzenia i pragnienia. Może pierwszym z nich, które możesz zrealizować, jest zamieszkanie na Mazurach?