Olsztynek: co warto zobaczyć w mieście Mrongowiusza?

Jest ważnym punktem na trasie historycznej wycieczki przez Mazury, a pobyt na jego terenie każdemu z nas dostarczyć może wielu niezapomnianych wrażeń. Olsztynek to niezwykłe miejsce, które może nas oczarować zarówno swą przeszłością, jak i przypominającymi o niej zabytkami. Co warto tutaj zobaczyć?

Dzieje Olsztynka w pigułce


Historia miasta zaczyna się w połowie XIV wieku, kiedy to Krzyżacy wznieśli w tym miejscu zamek. Miał on być z jednej strony siedzibą wójta, z drugiej – jedną z baz wypadowych, dzięki którym Zakon mógł prowadzić dalsze działania wojenne wymierzone przeciwko Polsce. Już w 1359 roku Olsztynek otrzymał prawa miejskie. Choć wśród jego mieszkańców silną grupę stanowili zwolennicy Polski, miasto dość długo pozostawało we władaniu Krzyżaków. Nie brak w dziejach tego miasta burzliwych wydarzeń i zbrojnych konfliktów. Jednym z tragiczniejszych wydarzeń okazała się bitwa, do której doszło w pobliżu miasta w sierpniu 1914 roku. Brały w niej udział wojska niemieckie dowodzone przez feldmarszałka Hindenburga oraz wojska rosyjskie, którymi dowodził generał Samsonow. W trakcie tego starcia Rosjanie ponieśli wiele strat, a zwycięstwo Hindenburga stało się jednym z ważniejszych sukcesów propagandowych Niemiec. W 1935 roku przy pomniku upamiętniającym tą bitwę złożono zwłoki feldmarszałka, a jego mauzoleum odwiedzały wycieczki z niemal całych Niemiec. Warto pamiętać, że Hindenburg nie był jedyną znaną postacią związaną z Olsztynkiem. W mieście tym przyszedł na świat ewangelicki kaznodzieja, Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, znany jako jeden z największych obrońców języka polskiego na terenie Prus Wschodnich. Z Olsztynkiem związany był też Emil Behring – wynalazca szczepionki przeciw dyfterytowi oraz laureat pierwszej nagrody Nobla z dziedziny medycyny w 1901 roku.

Co warto zobaczyć w tym mieście?


Na terenie miasta zachowało się sporo ciekawych pamiątek, które przypominają nam o czasach świetności Olsztynka. Do dziś można zobaczyć tu gotycki zamek krzyżacki, który w XVII wieku został przemieniony w arsenał. Dziś służy on jako szkoła. Ewangelicki kościół, odbudowany po wojnie, pozostałości miejskich murów obronnych oraz eklektyczny ratusz, wzniesiony w początkach XX wieku – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Olsztynek jest tak chętnie odwiedzany przez turystów. Obowiązkowym punktem wycieczki po tym mieście jest też Muzeum Budownictwa Ludowego, będące jednym z największych skansenów w Polsce. Na jego terenie można zobaczyć wiele cennych zabytków architektury, które trafiły tu nie tylko w terenu Warmii i Mazur, ale i z obszarów Małej Litwy.

Olsztynek to atrakcyjne miasto, które każdego miłośnika historii może oczarować swymi zabytkami. Czas spędzony na jego terenie z pewnością nie będzie czasem straconym, a spacer po mieście stanie się dla każdego z nas wyjątkową lekcją historii.