Olsztyński zamek: co warto tu zobaczyć?

Warmia i Mazury to obszar wyjątkowy, a wycieczki po nim mogą się przemienić w niezwykłą podróż w czasie. Gdzie warto się wybrać? Jednym z ciekawszych zabytków w tej części kraju jest zamek w Olsztynie. Na czym polega jego wyjątkowość?

Zamek w Olsztynie to ciekawa budowla, która może się pochwalić i wspaniałą lokalizacją, i interesującą przeszłością. Wzniesiony w zakolu Łyny, w pobliżu olsztyńskiego rynku, jest ciekawą pamiątką z połowy XIV stulecia. Pełnił on funkcje obronne, był też wykorzystywany jako skarbiec kapituły. W swych dziejach zamek olsztyński często przechodził z rąk do rąk, stając się raz własnością Krzyżaków, raz Polaków. Ostatecznie po pokoju toruńskim w 1466 roku trafił on w ręce polskie – podobnie zresztą jak cała Warmia. W latach 20-tych XVI wieku Krzyżacy próbowali jeszcze odbić ten zamek, nie dali jednak rady pokonać obrony, którą dowodził… Mikołaj Kopernik. Znany astronom odegrał zatem w dziejach Olsztyna rolę bardzo ważną, o czym do dziś przypominają liczne pamiątki po nim, z dumą prezentowane odwiedzającym zamek turystom. Dodatkowo Muzeum Warmii i i Mazur, opiekujące się dziś tą budowlą, może się pochwalić ciekawą ekspozycją historyczną oraz wspaniałymi dziełami sztuki. Kto zwiedzi zamek w Olsztynie, ten ujrzy m. in. ciekawe znaleziska archeologiczne, bogate zbiory numizmatyczne oraz takie dzieła sztuki, jak gotyckie rzeźby czy pochodzące z Warmii obrazy o tematyce religijnej. Nie lada gratką może się tu okazać również kolekcja portretów holenderskich, którym miłośnicy europejskiego malarstwa bardzo chętnie poświęcają swój czas.

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, to miasto zasługujące na lepsze poznanie. Oprócz gotyckiego zamku można tu ujrzeć wiele innych pamiątek z dawnych czasów oraz perełek architektury. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł lepiej poznać to miasto, a jednocześnie urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. I tu skarbów nie brakuje, a czas spędzony na poznawaniu Warmii i Mazur z pewnością nie będzie czasem straconym.